dotira.net.pl
0
No products in the cart.

Blog

Wyposażenie

Dodatkowe reflektory i lustra w ciężarówkach – czy warto je montować?

5 października 2017, Author: dotiranetpl

Prowadzenie samochodu ciężarowego, który po załadunku może ważyć nawet kilkadziesiąt ton, z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Nawet kierowcy tirów z dużym doświadczeniem popełniają niekiedy błędy. Aby je ograniczyć, warto zamontować dodatkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo na drodze.

Reflektory do samochodów ciężarowych – kiedy się przydają?

Ciężarówki poruszają się po drogach w różnych warunkach atmosferycznych i bardzo często również po zmroku. Chociaż lampa zespolona montowana fabrycznie w tego typu pojazdach powinna spełniać swoje zadanie i zapewniać dobrą widoczność, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie dodatkowych dalekosiężnych reflektorów do ciężarówek. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Mocniejsze oświetlenie sprawdza się doskonale przede wszystkim nocą. Dzięki niemu kierowca może znacznie wcześniej zauważyć pojawiającą się na drodze przeszkodę, a tym samym ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Takie oświetlenie przyda się nie tylko po zmroku, ale również w trudnych warunkach atmosferycznych, jak np. burza, ulewny deszcz czy zadymka, gdzie widoczność jest ograniczona – dzięki reflektorom ciężarówka będzie widoczna dla innych kierowców z daleka. Niektórych przekona również argument, że mogą one zmienić wygląd samochodu ciężarowego.

Jak kontrolować martwe pole?

Pozycja kierowcy samochodu ciężarowego jest wysoka, co ma swoje zalety i wady. Chociaż w trasie zapewnia lepszą widoczność, bywa uciążliwa w terenie zabudowanym. Osoba prowadząca samochód ciężarowy nie widzi tego co dzieje się w pobliżu kabiny, co może doprowadzić do nieszczęśliwych wypadków albo uszkodzenia samochodu po najechaniu na słupek lub barierkę. Dodatkowe lustra mogą ten problem skutecznie rozwiązać, podobnie jak specjalne czujniki ostrzegające o innych uczestnikach ruchu drogowego lub zbliżaniu się do przeszkód. Z całą pewnością warto więc zamontować tego typu akcesoria tir, ponieważ poprawiają one bezpieczeństwo na drodze.