dotira.net.pl
0
No products in the cart.

Blog

Wyposażenie

Jak dbać o klimatyzację w tirze

14 grudnia 2017, Author: dotiranetpl

Większość nowoczesnych samochodów ciężarowych wyposażana jest w klimatyzację. To duże udogodnienie dla kierowców, którzy muszą wykonywać swoje zadanie niezależnie od panujących warunków, a więc nie tylko w deszcz i niepogodę, ale również w upalne lato. Aby klimatyzacja działała sprawnie i spełniała swoje zadanie, trzeba o nią dbać. Jak to zrobić?

Serwisowanie klimatyzacji

Korzystanie z klimatyzacji zapewnia komfort podczas pokonywania kolejnych kilometrów w upalne dni, ale wymaga też zdrowego rozsądku. Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem kabiny, a otoczeniem może spowodować poważne problemy z górnymi drogami oddechowymi. Ważne jest również oczyszczanie całego układu oraz regularna wymiana filtra kabinowego. Zaleca się dokonywanie jej co najmniej raz w roku, a w przypadku kierowców cierpiących z powodu alergii rozsądnie będzie wymieniać filtr kabinowy nawet dwa razy w roku. Oczywiście trzeba też uzupełniać czynnik chłodzący oraz od czasu do czasu skorzystać z usług odgrzybiania układu – oba te zadania należy powierzyć profesjonalnym firmom zajmującym się serwisowaniem klimatyzacji.

Jak poradzić sobie bez klimatyzacji?

Wysokie temperatury mogą być nie tylko uciążliwe, ale też niebezpieczne. Bywa że przegrzanie organizmu wpływa negatywnie na samopoczucie kierowców i prowadzić może nawet do zasłabnięcia co z pewnością jest groźną sytuacją. Jak poradzić sobie, kiedy ciężarówka nie ma klimatyzacji? Warto wtedy odwiedzić sklep z częściami do tirów i poszukać akcesoriów poprawiających komfort jazdy w upalne dni. Jednym z nich jest osłona przeciwsłoneczna zapobiegająca nagrzewaniu się wnętrza kabiny. Dobrym pomysłem będzie też zakup zasłon, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Chociaż nie używa się ich podczas jazdy, skutecznie chronią wnętrze kabiny przed nagrzewaniem podczas postojów. Pamiętajmy też, aby często pić wodę, a w razie pogorszenia samopoczucia jak najszybciej zatrzymać się na postój w cieniu i odpocząć. W ten sposób można zapobiec zasłabnięciu za kierownicą ciężarówki.