dotira.net.pl
0
No products in the cart.

Blog

Transport ładunków

Sposoby mocowania ładunku na naczepie

15 lipca 2017, Author: dotiranetpl

Samochody ciężarowe nie zawsze przewożą tylko jeden rodzaj ładunku. Zdarza się, że na naczepie znajdują się produkty o zróżnicowanej wadze i objętości, a każdy z nich trzeba rozsądnie rozmieścić na naczepie w taki sposób, aby zachować normy wymagane przez przepisy, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo w trasie.

Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu ładunku

Towary różniące się pod względem wagi i objętości mogą sprawiać problem podczas załadunku. Najważniejsze to uwzględnić ciężar, a nie wielkość paczek. Może przecież zdarzyć się, że na naczepie znajdzie się lekki papier toaletowy zajmujący wiele miejsca, oraz mniejsze objętościowo, ale też cięższe środki czystości. Towar powinien być równomiernie rozłożony na całej powierzchni naczepy w taki sposób, aby wszystkie osie i koła były obciążone w takim samym stopniu. Ulokowanie całego ciężaru po jednej tylko stronie może prowadzić do groźnych sytuacji na drodze, jak np. utrata panowania nad pojazdem.

Sprawdź akcesoria tir do mocowania ładunku

Do mocowania ładunku wykorzystywane są najczęściej takie akcesoria tir, jak pasy transportowe, kątowniki oraz maty antypoślizgowe. Każdy z nich spełnia nieco inną funkcję: pasy transportowe stabilizują ładunek i sprawiają, że nie przesuwa się on podczas jazdy, kątowniki zabezpieczają brzegi opakowań i zapewniają równomierny nacisk pasów transportowych na ładunek, zaś maty antypoślizgowe stosowane są do dodatkowego zabezpieczenia przed przemieszczaniem się ładunku.

Metody mocowania ładunku

Do ustabilizowania ładunku na naczepie najczęściej stosowana jest metoda siłowa polegająca na takim opasaniu opakowań pasami transportowymi, aby dociskały go do podłoża, a tym samym unieruchomiły na czas jazdy. Inny sposób to metoda kształtowa, gdzie opakowania układa się w taki sposób, by przylegały ściśle do siebie, a tym samym się nie przemieszczały. Oczywiście można też połączyć obie wymienione wyżej metody, co gwarantuje większą skuteczność i zapewnia stabilność towaru podczas jazdy.