dotira.net.pl
0
No products in the cart.

Blog

Wyposażenie

Światła obrysowe w samochodzie ciężarowym

3 listopada 2017, Author: dotiranetpl

Chociaż niepozorne, światła obrysowe w dużej mierze decydują o bezpieczeństwie kierowcy samochodu ciężarowego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego warto o nie dbać i regularnie sprawdzać, czy któreś z nich nie uległo uszkodzeniu.

Dlaczego obrysówki są ważne?

Odpowiednie oświetlenie samochodu to jeden z najważniejszych elementów decydujących o bezpieczeństwie na drodze. Chociaż zazwyczaj zwracamy uwagę na podstawowe źródła oświetlenia w samochodach ciężarowych, niewielkie obrysówki i ich sprawne działanie są nie mniej ważne niż lampa zespolona. Są one montowane na krawędziach tirów oraz ciągniętych przez nie naczep, a dzięki temu pozwalają innym kierowcom trafnie ocenić długość samochodu ciężarowego, a tym samym – bezpiecznie wykonać manewr wyprzedzania. Ma to szczególnie istotne znacznie zwłaszcza po zmroku. Każda ciężarówka poruszająca się po drogach powinna mieć sprawne wszystkie światła obrysowe, zarówno te na ciągniku, jak i na naczepie.

Jak naprawić obrysówki?

Najczęstszą przyczyną niesprawnie działających świateł obrysowych jest przepalona żarówka lub uszkodzona obudowa. Odwiedzając sklep z częściami do tirów należy sprawdzić czy kupowana żarówka ma odpowiedni kolor i oczywiście – czy posiada homologację. Z tyłu naczepy montowane są żółte obrysówki, dlatego należy wybrać żółtą żarówkę, albo bezbarwną – jeśli obudowa jest żółta. W przypadku gdy uszkodzeniu uległa obudowa światła obrysowego, najlepiej jest wymienić cały element. Zadanie to nie sprawi nikomu trudności, wystarczy tylko mieć ze sobą zestaw podstawowych narzędzi. Pamiętajmy, że kierowca zawsze powinien zabierać ze sobą w trasę klucz do kół, podnośnik hydrauliczny oraz inne narzędzia pozwalające na dokonanie nieskomplikowanych napraw, które nie są trudne, ale utrudniają bądź uniemożliwiają dalszą jazdę. Dla pewności warto też podczas postoju sprawdzić, czy wszystkie światła obrysowe działają bez zarzutu – zajmie to niewiele czasu, a poprawia bezpieczeństwo na drodze.